Çerez Örnek
Ege İletişimde Akreditasyon Sevinci

Rektör Budak, “İletişim Fakültemiz kalitesini yükseltmeye devam edecek”

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinin Gazetecilik ile Radyo Televizyon ve Sinema Bölümleri, İletişim Eğitimi Değerlendirme Akreditasyon Kurumu (İLEDAK) tarafından 2025 yılına kadar yeniden akredite edildi.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinde, eğitim öğretim başta olmak üzere her alanda kalitenin yükseltilmesi ve eğitim programlarının uluslararası standartlara ulaşması amacıyla başlatılan akreditasyon çalışmalarında önemli bir başarıya daha imza atıldı.  İletişim Eğitimi Değerlendirme Akreditasyon Kurumu (İLEDAK) tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda Ege Üniversitesi iletişim Fakültesi Gazetecilik ile Radyo Televizyon ve Sinema Bölümleri için daha önce verilen 2 yıl akreditasyonun 5 yıla tamamlanması için “3 geçerli akreditasyon” kararı verildi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak,  İletişim Fakültesinde içselleştirilerek bir kültüre dönüşen kalite çalışmalarının üç yıllık akreditasyonla tescillenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rektör Budak,  “Rektörlük görevimizin ilk döneminde olduğu gibi ikinci dönemimizde de kalite süreçlerini ve akreditasyonu üniversitemizin en önemli ve öncelikli konularından birisi olarak belirledik. Tüm birimlerimizde kalite ve akreditasyon çalışmalarımızı başlattık. Bu konuda önemli başarılar yakaladık. YÖKAK’tan 5 yılık tam kurumsal akreditasyon ile birlikte bölümlerinin büyük bir bölümünü akreditasyon ile taçlandırdık. 2017 yılında 11 olan akredite program sayısını üç katına çıkardık” diye konuştu.

İletişim Fakültesinin de üniversitenin stratejik hedefleri doğrultusunda yol aldığını vurgulayan Rektör Budak,  “Üniversitemizin tüm birimlerinde olduğu gibi İletişim Fakültemizde de akreditasyon çalışmaları meyvelerini veriyor. Medya sektörüne nitelikli mezunlar kazandıran fakültemiz; eğitim, araştırma, topluma hizmet ve yönetim alanlarında kalite anlayışının içselleştirdiğine şahitlik ediyoruz. Fakültemizin akreditasyon süresinin uzatılması ile yeniden gururlandık. Biliyoruz ki bu yolculuk sürekli, hiç bitmeyecek bir yolculuk. Fakültemizi ve bu başarıya emek veren, gönül veren herkesi yürekten kutluyorum” dedi.

“Kalitemizi tescillendirdik”

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Fakültemizin Gazetecilik ile Radyo Televizyon ve Sinema Bölümleri;  eğitim öğretimden araştırma geliştirmeye, topluma hizmetten yönetim sistemlerine, dijitalleşmeden uluslararasılaşmaya kadar pek çok parametrede kalite ve yeterlilik standartlarına uygunluğu tescillendi. Her iki bölümümüz daha önce 2 yıl süre ile verilen akreditasyon 3 yıl süreyle uzatıldı.  Fakültemiz adına çok önemli bulduğum bu başarıda emeği bulunan akademik ve idari çalışanlarımızı tebrik ediyorum. Fakültemiz, ülkemizin alanda kurulan ilk yükseköğretim kurumlarından birisi. Sektöre kazandırdığı nitelikli mezunları, güçlü altyapısı, akademik birikimi, lisans, lisansüstü ve yabancı uyruklu öğrenci sayısı ile ülkemizin önde gelen ve pek çok alana da öncülük eden fakülteleri arasında yer alıyor” dedi.

Kalite ve akreditasyonun bir süreç olduğunu vurgulayan Dekan Gültekin,  “Hep en iyiye en mükemmele ulaşma arayışı içinde olacağız. Çalışmalarımıza ara vermeden sürdüreceğiz.    Bu doğrultuda Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın yeni döneme yönelik yaptığı vizyon sunumumda gösterdiği stratejik hedeflere yönelik çalışmalarımıza vakit kaybetmeden başladık. Üniversitemizin hedefleri doğrultusunda fakültemizin özellikle uluslararasılaşma ve dijitalleşme alanlarında öne çıkmasını hedefliyoruz. Topluma hizmet misyonumuz kapsamında başta bölgemiz olmak üzere ülkemiz sathına yönelik nitelikli sosyal sorumluluk projeleri ile AB, TÜBİTAK, ERASMUS ve BAP projeleri hazırlayacağız. Lisansüstü öğrenci sayımızı artıracağız. Araştırmayı bir rutin haline getireceğiz. Özellikle disiplinler arası çalışmaları özendireceğiz.  Eğitim ve öğretimde kalite öncelikli, öğrenci odaklı,  uluslararası tanınan ve tercih edilen bir iletişim fakültesi olmak için var gücümüzle çalışacağız. Yeni bir döneme başlıyoruz. Hep beraber, yeni başarılar için koşacağız.  Geldiğimiz yer başarılı bir yer. Ama başarının kalıcı olması gerekiyor, sürdürülebilir olması lazım. Ortak akıl ve istişare kültürü ile fakültemizin standartlarını yükseltmeyi sürdüreceğiz. Üniversitemizde bu ve benzer başarıların yakalanmasında Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak hocamızın öncülüğünde oluşturan ekosistemin büyük önemi bulunuyor. Bu büyük onurun oluşmasında emeği geçen başta her iki bölümün akademisyenleri olmak üzere sürece katkı sunan ve sürecin içinde olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ