Başlangıç » Gazetecilik

Gazetecilik

Gazetecilik Bölümü; Genel Gazetecilik,  Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği, Basın – Yayın Tekniği, Bilişim (Bilgisayar Teknolojisi ve İletişim) Anabilim Dallarında eğitim vermektedir.

Gazetecilik Bölümü’nün amacı basın sektörüne yetişmiş eleman kazandırmaktadır. Bölüm dersleri kuramsal ve uygulamalı olarak düzenlenmiştir. Gazetecilik mesleğinde entelektüel bir arka plana ihtiyaç vardır ve bu bağlamda sosyoloji, siyaset ve felsefe gibi yakın disiplinlerden yararlanılmaktadır. Kitle İletişiminin kuramları , gazetecilik mesleğinin temel ilkeleri ve etik değerler temel dersler arasında yer almaktadır. Kuramsal derslerin yanı sıra uygulamaya yönelik dersler de bulunmaktadır.

Fakülte bünyesinde yer alan “Ege Ajans Haber Merkezi” ve Gazetecilik Bölümü uygulama yayını olan “Kalem Gazetesi” öğrencilerin teorik olarak öğrendikleri bilgileri, staj yoluyla pratikte uygulamalarına olanak sağlamaktadır.

Gazetecilik Bölümünden Lisans diplomasıyla mezun olan öğrenciler, yerel ve ulusal basında haber ajanslarında gazeteci olarak görev yapmakta , çalıştıkları yayın organlarında kısa sürede üst yönetim kadrolarına yükselebilmektedirler.