canlı destek
Başarılı Yönetmen Yusuf Saygı Egeli İletişimcilerle Buluştu

İZMİR(Ege Ajans) - Ege Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu, başarılı yönetmen Yusuf Saygı, “Sınıfta Mezun Var” etkinliği kapsamında Egeli iletişimcilerle buluştu.

 Moderatörlüğünü EÜ İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Seda Sünbül Olgundeniz’in üstlendiği söyleşi, İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinlikte bilgi, deneyim ve sektör tecrübelerini öğrencilerle paylaşan Saygı, genç meslektaşlarına tavsiyelerde bulundu. Etkinliğe Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zuhal Özel Sağlamtimur, bölüm akademisyenleri ve öğrenciler katıldı.

Konuşmasında öğrencilik yıllarından ve iş yaşamı serüveninden bahseden Saygı, yönetmenlik mesleğinin temelinde çok yönlü düşünme ve bilgi olduğunu söyledi. Saygı, “Sadece kurguyu ya da programı bilmek değil, kurgunun mantığını oturtmak da çok önemli.  Yönetmelikte uzmanlaşma zorlu bir süreçtir. Pek çok alanda bilgi gerektirir. Ben, öğrencilik yıllarımda iş hayatına dâhil oldum ve bu durum bana pek çok artı sağladı. İletişim alanında çok fazla iş kolu var. Sektör her geçen gün gelişiyor ve değişiyor. Televizyon, medya, sinema, dağıtım, üretim gibi kollara bütünsel olarak bakmakta fayda var” dedi.

“Her kurum iletişim alanında personele ihtiyaç duyuyor”

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Saygı, “Boş zamanınız varsa yabancı dil geliştirmek akıllıca. Çünkü işler bizim dönemimizdeki gibi değil. Uluslararası bir çekim alanında uluslararası işler var. Örneğin Netflix gibi platformlar popüler oldu. Yabancı yönetmenler geliyor, uluslararası işler oluyor. Yaptığınız kurguda veya bulunduğunuz sette size tecrübe kazandıracak farklı şeyleri denemeniz lazım. Böylece daha özgür olabilme şansına sahip olabilirsiniz. Kendinizi geliştirirken birçok alana bakmanız gerekiyor. İnternet aracılığı ile uzmanlaşmak istediğiniz alana dair pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Artık her kurum bizim alanımıza yönelik personel ihtiyacı duyuyor. Sizlere tavsiyem kendinizi boş bırakmayın, sürekli bir şeyler üretin. Bizim de sizlere her zaman kapımız açık olacak” diye konuştu.

Etkinliğin sonunda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Yusuf Saygı’ya Moderatör  Dr. Öğretim Üyesi Seda Sünbül Olgundeniz tarafından “Teşekkür Belgesi” verildi.

Meliha Ceylan-Mustafa Okur-Özlem Özcan


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ