Başlangıç » Genel » Former Students Info

Former Students Info

ERASMUS STUDENT MOBILITY

2011-2012


INCOMING STUDENTS


Marie DUIN


The country and university you come from:FRANCE – IUT Michel de Montaigne BORDEAUXThe year and semester of your study in the host university:Second year – semester 4The courses you have taken:

Advertising Film
Basic Advertising
Basic photography
Digital photography
The role of advertising
Society and consumption

The experiences you have (positive-negative):

The Erasmus experience was the most interesting experience of my life! I met lot of nice people (Erasmus students, teachers, Turkish people, foreign people…), I travelled a lot, I went to Istanbul, Bodrum… It was very nice to discover Turkey. Turkish people are so nice and have lot of kindness; they help all the time when you need it. I had private English lessons with Turkish teacher so, for the both, it was a very interesting experience. At the beginning it was very hard for me to left my family and my friend, it was the first time for me to go in other country for a long time and finally the time is fast and you need to enjoy the present moment!
A picture of you with your friends in the host university

Fethiye – May 2012 – I met nice turkish people

email-address: duin.marie@gmail.comLieke van Leeuwen


My name is Lieke van Leeuwen and I am an Erasmus student from Hogeschool Utrecht, the Netherlands. I am currently in the end of my 3rd year of the study International Communication and Media.

I signed up to do my Erasmus period on the faculty of Comunication at Ege University, but unfortunately most of the subjects taught in English were subjects I had at my home university before. Therefore I took some subjects from the department of International Relations.
From the Faculty of Communication I took Communication Technologies. From the international Relations I took International Society and Women, International Relations I, International Politics, Comparative Political Systems, and Foreign Policy Analysis. I also decided to take the Turkish Language course, a subject I very much enjoyed and which was very useful to communicate with the Turkish students. The subjects were sometimes very hard for me since I had some 3rd and 4th year subjects of a study that is quite different from my own study-subjects I take back home in Holland, but I learned a lot fro them.
I feel very lucky to have had the chance to come to Izmir for my Erasmus period because I had so many amazing experiences! The best part was meeting people from all over the world, finding out our similarities and differences, and establishing strong friendships with them. We arranged several cultural `theme` nights such as the Spanish Sangria night and the Lithuanian dinner night in which we got a small taste of each other’s cultures. Furthermore I got to know the Turkish people and their warm culture through friendships with Turkish students and meeting their families.
Together with my Erasmus friends we made a couple of interesting trips around Turkey from laying at the beach in Bodrum, to seeing the ancient city Ephasus, to skiing in Uludag. The 5 months I spend in Izmir were the most amazing months of my life and I have had an experience that I will take with me for the rest of my life.

email-address: lieke.vanleeuwen@student.hu.nl


Ewelina


Dear Konca,

Today is Teacher’s Day in Poland and you totally deserve to wish you all
best!
Thank you for all your patience and carying!
No more in your class, but I will always be your student!

Regards,
Ewelina


Lieke


Dear Konca Yumlu,

Thank you very much for making the efford to get my transcript of records so fast, I am very happy with it! I finally wrote about my erasmus experiences, you can find the document attached to this email.

Kind regards,
Lieke


Gwendolynn HELOUA


Hello,I would like to thank you for this semester. It was the best experience of my entire life. I thank you for the lesson and your welcome in this wonderful country. I learned a lot this year and I really enjoy every minutes of this experience. I’m leaving tomorrow and I would like to find how to say what I feel but I can’t, so I will you simple words :
Thank you very much and Good bye I wish you all a good continuation and send you my greets.

———-

I’m a french student from the university of Michel de Montaigne in Bordeaux and exactly from the departement of communication.
I came in 2010, during the second semester in Ege University for studying !
I took Turkish lesson, italian, American popular culture, American theme and issues, Consummer Behavior and lesson of mass communication system.
I met erasmus student and i’m living with two of them in Bornova in a flat!
They are from slovakia and they are perfect !
With them, i travel a lot ! Our last journey we went in Sirya and Jordan.
I know that i’m living the best part of my life. So Carpe Diem…

Best Reagrds,
GwendolynnOUTGOING STUDENTS


Buket YAMANER


Merhaba ,
Ben Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi iken Erasmus öğrenci değişimi’ne katılmaya ve öğrenimimin son yılında yurtdışına gitmeye karar verdim. Bölümümüzle anlaşması bulunan yarı devlet yarı vakıf üniversitesi WSAP-(WYZSZA SKOLA ADMINISTACJI PUBLICZNEJ)’a gitmek üzere elemelerden geçip güz dönemi için seçildim. Ayrıca seçildikten sonra az konuşulan Avrupa Dilleri için düzenlenen IELC dil kursları’na da başvuru yaptım ve Polonya Lodz Üniversitesi’ne dil kursu için gitmeye hak kazandım.
2007 Ekim Ayında WSAP’ta öğrenimimiz başlamadan önce Lodz Üniversitesinde Eylül ayında 1 ay Polonya dili-Lehçe eğitimi aldım. Bize ESN Erasmus Student Network’ten bir arkadaş yardımcı olmaya çalıştıysa da karşılamadan sonra kendisini pek göremedik.:) Koordinatör hocamız bu anlamda her türlü derdimize koştu. Bu eğitim sırasında Lodz şehrinde üniversitenin yutlarında kaldım. Kurs çok eğlenceliydi. Polonyaya erasmus kapsamında gelmiş birçok AB ülkesinden gençler hepbir arada kursun olduğu binanın üst katında yurtta kaldık. Gündüzleri sabahtan öğlene kadar dil dersleri görüp öğleden sonraları koordinatör hocamız eşliğinde katılmak isteyen tüm arkadaşlarla Lodz şehrindeki tarihi-kültürel yerleri gezdik, sanat etkinliklerine katıldık, çeşitli eğlenceler yaptık. Bir ayın sonunda da sertifikamızı aldık. Bu kursa başta polonyaya bir ay önceden giderek ülkeye alışırım amacıyla başvurmuştum ama bunun yanı sıra birçok artıları daha oldu. Çünkü dışarıda İngilizce bilmeyen insanlarla günlük hayatta başlangıçtaki çok az bilgi bile inanılmaz işimize yaradı.
Daha sonra WSAP Üniversitesinin bulunduğu Bialystok şehrine gittik. Burada bizi koordinatörümüz o sırada Polonya dışında olduğundan WSAP’tan başka bir görevli karşıladı ve bizi yurdumuza bıraktı. Buradaki ortam çok güzeldi. Urszula-erasmus koordinatörümüz bize ders seçimlerimizden, erasmus prosedürlerine kişisel dertlerimizden, rahat etmemizi sağlayacak her türlü detaya kadar çözdü. Ayrıca ESN grubundan bir arkadaşımız olan Sebastian her türlü derdimize deva oldu, gecenin bir yarısı polish konuşmada yardım etmekten, taksi çağırmaya hatta doktora birlikte gidip anlaşmada yardımcı olmaya kadar çok candan ve samimi yardımlar gösterdi. Derslerimiz okulumuzun bizlere öngördüğü şekilde 24 krediyi tamamlayacak şekilde seçtik. Kendi okulumuzda verilen derslere çok yakın dersler bulunmasına rağmen kimi dersler sadece Polonya dilinde verildiği için onları seçmedik. (Lehçeyi öğrenmiş olsak ta o dilde ders alacak kadar yetkinlik kazanmadığımız için tabii) Sadece diğer öğrencilere de İngilizce verilen Globalization dersini Polonyalılarla birlikte aldık. Diğer dersleri Erasmus grubu için özel oluşturulan sınıflarda tüm erasmuslularla birlikte aldık. İki Litvanyalı kız arkadaşımız dışında erasmusla gelen Türk arkadaşlarımız vardı. Hepimizin aldığı derslerde maksimum sayımız 20 ye yükselirken bazen 5 kişilik özel ders gibi derslerimiz de oluyordu. Ben ilk dönem International Relations in Globalization Era, Organization Theory and Human Resources Management, Regional Policy of EU, Basic Knowledge of Intertnational Relations, Semiotics derslerine katıldım. Polish Language,Poland Country and Culture dersimiz erasmus öğrencilerine zorunlu ve koordinatörümüz Urszula (Ulla) tarafından veriliyordu. Bu derste hem lehçe öğreniyor hem de Polonya kültürü hakkında bilgiler alıyorduk. Hem de koordinatörümüzle iletişimimiz-sorularımız-paylaşımlarımız-hepbirlikte yapacağımız kültürel,sosyal program kararlarımızı burada alıyorduk. Ayrıca dersi seçen polish öğrencilerle birlikte karışık verilen yabancı dil derslerine de katıldım. Bunlar kredisiz olduğu için dersi almak tercih dahilindeydi.
Ben bir dönemlik seçildiğim için normalde 2. Dönem başlamadan Polonya’dan ayrılacaktım. Ancak bulunduğum ortamdan, hocalardan ve arkadaşlarımdan çok memnundum. Ayrıca Amerika’dan diğer başka AB ülkelerinden 2. Dönemde de dersler, lecture’lar vermeye gelecek hocalardan da mahrum kalmak istemedim. Koordinatörümüz de 2. Dönem kalmak istememiz dahilinde bunun mümkün olacağını söyleyince çok memnun oldum. Hemen hem Ege Üniversite’mizdeki koordinatörümüz Gülgün Hoca’yla hem de AB ofisimizle görüşmeler yaptık. Üniversiteler kabul ediyordu, derslerin geçerliliği açısından bir problem olmayacaktı. Ancak bizim üniversitemiz bütçesi gereği bize 2. Dönem hibe veremeyeceğini duyurdu. Ancak ailelerimizle görüştükten sonra kalmaya karar verdik. Benimle birlikte sadece ilk dönemlik seçilen Berrak’la birlikte 2. Dönem de WSAP’ta eğitime devam ettik. Vizelerimiz biteceği için uzatmamız gerekiyordu. Berrak yarıyıl tatilinde Türkiye’ye gelip Polonya konsolosluğundan uzatma işlemini yaptı. Ben de orda kalmaya devam ettim, Bialystok yabancılar şubesinden oturma izni aldım.
2. Dönem; methodology of social science, ethics, cultural studies, logics and semiotics, globalization, status of individual in modern world dersleri aldım. Studies in American Law and Business konusunda Prof. Leslie Smith’tin verdiği 1 haftalık seminere katıldım. Ayrıca yine Amerikalı The School of Public Administration Florida International University’den Prof. Jean-Claude Garcia-Zamor’un verdiği Political and Administrative Structures of Developing Countries seminerine katıldım.

buketyamaner@mynet.com

Orçun UZUNOĞLU


İletişim Fakültesi Radyo-Tv Sinema Bölümü 2008 Yılı Lisans MezunuMichel de Montaigne Bordeaux III ÜniversitesiBelgesel Sinema Yönetmenliği Bölümü 2010 Yüksek Lisans mezunuGidilen ülke-üniversite:FRANSA- Université Michel de Montaigne Bordeaux IIIGidilen yıl ve dönem: 2005-2006 Öğretim YılıAlınan dersler : Sinema Tarihi, Sinema Sosyolojisi, Sinema Kuramı, Senaryo Yazarlığı, Kurgu, Sinemada Göstergebilim.Yaşanılan deneyim-olumlu-olumsuz: Bordeaux Üniversitesi’nde Erasmus Öğrencisi olarak öğrenim görmem, bana yepyeni bir vizyon kazandırarak daha ileriki yıllarda yüksek lisansıma da bu üniversitede devam etmemi sağlamıştır. Yepyeni bir çevrede, bambaşka bir kültürü yaşamak yalnızca akademik alanda değil, sosyal alanda ve hayata bakışım konusunda da kendimi geliştirmemi sağladı. Erasmus öğrencisi olma konusunda tereddütleri olan tüm öğrencilere bu güzel deneyimi muhakkak yaşamalarını tavsiye ediyorum..

orcun.uzunoglu@yahoo.fr

 


Bilal SÜSLÜ


1.Gidilen ülke-üniversite :
Polonya-Bialystok/ WSAP Üniversitesi ( Stanislaw Staszic Collage of Public Administration )
http://www.wsap.edu.pl/wsap/
2. Gidilen yıl ve dönem :
2007-2008 Eğitim Yılı / 2. dönem
3. Alınan dersler :
– Ethics
– Status of Individual in Modern World
– Culture Studies
– Globalization
– Poland : Culture, Country and Language
– National and Ethnic Relations in Europe
– Logic and Semiotics
4. Yaşanılan deneyim-olumlu-olumsuz :
Köklü tarihi, zengin kültürü ve sanata verdiği değer ile beni çok etkilemiş Polonya’da, kısa bir süre de olsa eğitim görmek benim için çok güzel bir deneyim oldu. Farklı kültürlerden birçok arkadaş edinme şansına sahip oldum. Bu şansı yakalamış arkadaşlara; gittikleri şehirden başka diğer yerleri de gezip-görmeleri, değişik yemeklerini tatmaları ve bol bol fotoğraf çekmelerini tavsiye ederim.

bilalsuslu.06@gmail.com

 


Sumru Uzan


Gidilen Ülke – Üniversite : POLONYA – Białystok – Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku (WSAP)

Gidilen Yıl – Dönem : 2010 – Güz

Alınan Dersler :
Contemporary Political Theory

Organization Theory and Human Resources Management

Regional Policy of the European Union

Poland: Culture, Country and Language

Yaşanılan Deneyim : Geçirdiğim süre boyunca Polonya’da algıladığım ve beni derinden etkileyen en önemli şey şu oldu ki; ikinci dünya savaşı üzerinden yarım asırdan fazla zaman geçmesine rağmen Polonya yaşlı nüfusunun yüzünde hala savaşın etkilerinden kaynaklanan izleri görmek oldu. Bunun dışında Polonya, kültür ve sanat eserlerine gösterdiği önemi, özellikle kendi topraklarından yetişen sanatçıların hatıralarını hemen hemen tüm şehirlerindeki meydanlarda sergileyerek göstermektedir. Özetlemek gerekirse Polonya köklü tarihi, kültürü ve özellikle öğrencilere gösterdiği misafirperverlikle gezip görülmesi gereken bir yerdir.

sumrusum@hotmail.com

 


Gözde KÜÇÜKCANGidilen Ülke-Üniversite:
Polonya/ WSAP

Gidilen Yıl ve Dönem: 2008/ ikinci dönem

Alınan Dersler: Küreselleşen Dünyada Uluslararsı İlişkiler,i Etik, Kültürel Çalışmalar,Çağdaş Dünyada Bireylerin Statüsü ve Polonya Dili Kültürü dersleri aldım.

Yaşanılan Deneyim: olumlu

gozdekucukcan@gmail.com

 


Batu


Hocam Merhaba Nasılsınız? Umarım iyisinizdir..Ben HOLLAND’da eramus öğrencisiyim.. Sadece bizi buralara gönderip eğitim görme şansı verdiğiniz için teşekkür etmek istedim. Çok teşekkür ederim emeklerinize…Selamlarımla

Batu